Zadar slavio kod Cibone, Samobor namučio Split, fešta Dinama u Dubrovniku

zad2-14-1024x683

SuperSport Premijer liga otvorena je vječnim derbijem u Zagrebu, gdje je Zadar svladao Cibonu rezultatom 86:78. Nakon izjednačenog otvaranja dvoboja, Zadar je preuzeo kontrolu rezultata od sredine prve četvrtine te je već i prije poluvremena stvorio dvoznamenkastu prednost, pa se na odmor otišlo s 50:37 u korist gostiju.

Cibona je u nastavku pokušala uhvatiti priključak, no Zadar je dominirao u skoku i mirno kontrolirao završnicu.

U redovima Cibone najefikasniji su bili Žan Mark Šiško s 17 postignutih poena te Renato Serdarušić koji je dodao 16. Kod gostiju iz Zadra istaknuli su se Vladimir Mihailović s 19 te Lovro Mazalin sa 17 ubačaja, čime su predvodili svoju momčad u napadačkom učinku.

Zadar je tako otvorio sezonu pobjedom, dok će Cibona priliku za popravak tražiti u idućem kolu.

Ivan Rudež – trener KK Cibona:

Prije svega, čestitke Zadru na pobjedi. Njihovo otvaranje utakmice je utjecalo na razvoj događanja na terenu. Skokovi u napadu, nismo to uspjeli iskontrolirati. Upisali su 20 poena iz drugih posjeda i to je nešto s čim se nismo još susreli. Definitivno naša škola za budućnost. Uspjeli smo iskontrolirati njihovu tranziciju, bili smo tu bolji, ali druga dva elementa, njihovu post igru i njihov skok u napadu nismo. Tako da je to naš putokaz što dalje moramo raditi kako bi stigli trostrukog prvaka Hrvatske.

Renato Serdarušić – KK Cibona:

Prvo bih čestitao Zadru na pobjedi, bila je to tvrda utakmica, zanimljiva. Trener je rekao, nadskakali su nas, imaju 10 skokova više od nas, i to je neki element na kojem moramo poraditi. Okrećemo se sljedećoj utakmici, u srijedu nas čeka uzvrat protiv Prievidze.

Danijel Jusup – trener KK Zadar:

Mislim da je bila utakmica kvalitetna, prva prava prvenstvena utakmica. Pogađali su oni, pogađali smo mi tako da od početka je to bila naznaka da će utakmica bit teška i iscrpljujuća. Mi smo imali nekakvu prednost, Cibona se nije predavala, morali smo igrati do samog kraja kako bi izvukli utakmicu i upisali dva boda koja su za nas izuzetno važna. Što se tiče same igre, čim dominiramo skokom onda su i velike šanse da dobijemo, a večeras smo bili dominantni. Mislim da je to utjecalo na krajnji rezultat.

Karlo Žganec – KK Zadar:

Mislim da smo na početku i mi i Cibona nervozni, i onda smo mi počeli biti malo oprezniji u obrani. Otišli smo na neku dvoznamenkastu razliku, i priveli smo tako prvo poluvrijeme kraju. Drugo smo znali da će oni izaći čvršći i bolji, i agresivniji. Bilo je dosta amplituda i kod nas i kod njih. Vidi se da je početak sezone. Međutim, više manje smo uspjeli to iskontrolirati. Bilo je grešaka, ali bilo i dosta dobrih stvari. Znali smo da će Cibona biti motivirani, imaju neku novu energiju. Mislim da smo uspjeli odgovoriti na sve to i najbitnija je pobjeda, i idemo dalje.

SPLIT – SAMOBOR 75:71 (16:24, 28:10, 14:14, 17:23)

Split je sezonu otvorio pobjedom, u 1. kolu SuperSport Premijer lige na Gripama je svladao Samobor sa 75:71 (16:24, 28:10, 14:14, 17:23). Gosti su bolje otvorili utakmicu, imali plus 8 (16:24) nakon prve četvrtine, ali onda su krenuli “Žuti”. Brzi ritam, dosta promjena, kvalitetna obrana i već u 26. minuti na semaforu je svijetlilo plus 16 (53:37) za Split. Momčad Dina Repeše kao da se zadovoljila tim vodstvom, pa je Samobor uspio ublažiti poraz. Sve u svemu bila je to ugodna košarkaška večer na Gripama, publika je odlično prihvatila praktički novu momčad, koju predvode iskusni Zoran Dragić (14 poena, trice 4:5) i Leon Radošević (8 poena, 6 skokova). A odličan dojam ostavili su Teyvon Myers (16 poena, 8 asistencija) i Jake Stephens (15 poena, 6 skokova), obojica su istaknuli kandidaturu za ljubimce tribina.

– Dva različita lica smo pokazali, na plus 16 pala nam je koncentracija kao da smo čekali da se utakmica sama riješi. Moramo više koristiti visoke igrače, otvoreni šutevi nisu nam ulazili – rekao je Splitov trener Dino Repeša.

Kod Samobora odličan je bio Marijan Čakarun, ostvario je “double-double” (15 poena, 11 skokova), Dino Cinac je dodao 15 poena, a Glen Burns i Jure Pleadin po 14 poena.

– Ne možeš biti zadovoljan nakon poraza, znali smo da će Split u 1. kolu biti nervozan. Tražili smo šansu, nismo se predavali i kada smo se držali plana bilo je super. Pokazali smo se da se možemo nositi s jakim ekipama – kazao je trener Samobora Pero Babić.

CEDEVITA JUNIOR – ŠIBENKA 90:73 (23:17, 30:16, 18:24, 19:16)

Košarkaši Cedevite Junior otvorili su novu sezonu SuperSport Premijer lige pobjedom nad Šibenkom rezultatom 90:73.
Zagrebačka publika gledala je zanimljiv dvoboj dviju momčadi koje su tijekom ljeta značajno mijenjale rostere, pa su i treneri u najavama isticali oprez jer su prve utakmice gotovo uvijek najveća nepoznanica.
Bolje su krenuli gosti, serijom 7:0 natjerali su trenera Anzulovića na ranu minutu odmora. U igru je tada ušao mladi Zemljić, unio energiju i s nekoliko prodora i asistencijom probudio domaće. Pridružili su se Brzoja, Gainey i Karačić pa su narančasti do kraja prve četvrtine preokrenuli i otišli na odmor s +6.

Druga i treća četvrtina donijele su više ritma i oscilacija. Prvo dvoznamenkasto vodstvo domaćina stiglo je nakon ubačaja najraspoloženijeg Ivana Karačića, a do poluvremena prednost je narasla na +20 (53:33). Početkom treće dionice Šibenik serijom 12:1 spušta na -9, no tada se razigravaju Karačić i američki bekovski tandem Gainey – Allen, za koje gosti nisu imali rješenja. Do kraja susreta Cedevita Junior mirno je kontrolirala rezultat i upisala prvu pobjedu u sezoni.

Najbolji u redovima domaćina bio je Ivan Karačić s 22 poena i 6 skokova, Clarence Daniels dodao je 15 poena i 8 skokova, dok je Noa Zemljić ubacio 9 poena. Kod gostiju se istaknuo Duje Brala s 18 poena i 5 skokova.

Duje Brala: „Odlično smo ušli pa su nas presingom i agresivnom obranom stisli gdje nismo najbolje reagirali. Onda smo se povukli i ušli u nervozu iz koje smo izašli tek sredinom treće četvrtine kad smo došli na 8-9 razlike, ali nismo imali energije za nešto više.“

Ivan Karačić: „Iskreno prve utakmice su i inače najteže, malo smo slabije otvorili ali se energija probudila krajem prve četvrtine. Održavali smo petnaestak razlike, i onda naša loša treća četvrtina, ali održavali smo se kao ekipa Bogu hvala i završili posao kako treba.“

Ivan Velić: „Mislim da se utakmica prelomila na 30:16 u drugoj četvrtini. Izrazito smo loše reagirali tada. Drugo poluvrijeme smo smanjili, došli na deset, ali i promašili neke zicere. Katastrofalan šut za tri poena 3/23 je isto podatak koji dovoljno govori. Čestitam Cedeviti Junior na zasluženoj pobjedi.“

Vladimir Anzulović: „Imali smo dva black-outa, na početku prve i treće četvrtine što je i normalno jer smo daleko od prave forme i maksimuma. Puno je tu novih i mladih igrača. Moram im čestitati za borbenost i što nisu odustajali i mislim da smo zasluženo pobijedili.“

KVARNER – ZABOK 53:67 (20:17, 10:17, 13:14, 10:19)

U prvom kolu SuperSport Premijer lige košarkaši Zaboka zasluženo su osvojili prve bodove na Zametu uvjerljivom pobjedom 53:67.

Od samoga starta utakmice Zabočani su nametnuli svoj ritam igre te kažnjavali indisponirane
košarkaše Kvarnera. Samo u početku utakmice Kvarner je držao ravnotežu, a nakon toga u ritmu Karla Uljarevića i Mate Kalajžića gosti ostvaruju prednost nakon prvog dijela 34:30.

U drugom dijelu utakmice Zabok je u nekoliko navrata dolazio i do 15 poena razlike. Domaćinu ništa
nije polazilo za rukom tako da su Zabočani lako priveli utakmicu kraju rezultatom 67:53.

Najbolji kod pobjednika Karlo Uljarević (15) te Sreten Knežević (11). Kod domaćina najbolji strijelac s 13 poena bio je Tahj Eaddy.

ALKAR – DUBRAVA 82:74 (17:23, 24:14, 19:12, 22:25)

Alkar je prvenstvo SuperSport Premijer lige otvorio na priželjkivani način, sigurnom pobjedom protiv osnažene Dubrave. Domaći su mogli slaviti i uvjerljivije od konačnih 82:74 da nisu dopustili Dubravašima seriju od osam koševa u posljednjoj minuti.

U početku nije slutilo na takav rasplet jer su gosti s istoka Zagreba prvu četvrtinu i pol bili bolja momčad. Na Sinjnima se u tom periodu osjetila važnost utakmice, pogotovo jer se radilo o prvom prvenstvenom kolu. Nakon polaganja Schwartza za 8:14 u 5. minuti, trener Damir Milačić pozvao je prvu minutu odmora. Ona je nakratko dala rezultat jer je Alkar serijom od pet koševa gotovo dohvatio egal. No bilo je to kratkog daha jer su rastrčani gosti iskorištavali nesigurnost domaćih i u 10. minuti pobjegli na +8. Srećom, Alkar je u svojim redovima imao raspoloženog Tomaševića koji je ubacio za 17:23 – konačni rezultat prve dionice.

Sredinom drugog perioda Dubrava je nakon polaganja Gnjidića još uvijek držala +6 (26:32). No onda je Alkar konačno “prodisao”, i to na pogon svoje unutarnje linije. Krešić i Tomašević kreirali su seriju 8:0 te je Alkar u 17. minuti poveo 34:32. Na veliki odmor domaći su odnijeli višak od četiri koša poslije ubačaja Jukića i odličnog Tomaševića.

Dobru igru iz završnice prvog poluvremena Alkarovci su prenijeli i u nastavak utakmice. Razinu energije koju su igrači Damira Milačića nametnuli, gosti su teško pratili. U 22. minuti, nakon dvije vezane trice odličnog Klepe, Sinjani bježe na +8 (47:39). Prišli su gosti sredinom trećeg perioda poslije Gnjidićevog polaganja na samo -2 (47:45), no domaći se nisu dali smesti. U 29. minuti, nakon Karamarkovog ubačaja, Alkar je odmaknuo na ozbiljnih +13 (59:46). Pred zadnju dionicu Sinjani su imali 11 koševa viška (60:49).

U završnih deset minuta kod domaćih su se razigrali Amerikanci Cisse i Gordon pa su Dubravaši ostali bez ikakve prilike za hvatanje rezultatskog priključka. Štoviše, nakon Cisseove trice Alkar je u 37. minuti pobjegao na najviših +17 (77:60) i izazvao oduševljenje publike koja je, nošena Maliganima, sjajno podržavala svoju momčad cijelu utakmicu. U završnoj minuti gosti su ubačajima Šabića i Gnjidića kozmetički uljepšali poraz.

Alkara, koji je nastupio oslabljen za ozlijeđene Marčinkovića i Jurelu, predvodio je Tomašević sa 16 koševa. Po 14 su dodali Klepo i Cisse, a posebno se istaknuo Krešić koji je na 9 koševa nadovezao 10 skokova i 6 asistencija. Kod Dubrave, u čijem rosteru nije bilo ozlijeđenog Škifića ni iskusnog Krajine, najbolji su bili Gnjidić i Matić sa po 16 poena. Gnjidić je upisao i 6 asistencija te 5 skokova, a Matić 5 skokova i 4 ukradene lopte.

DUBROVNIK – DINAMO-ZAGREB 77:83 (19:17, 16:23, 26:17, 16:26)

Prvo kolo nove sezone SuperSport Premijer lige zatvorili su košarkaši Dubrovnika i Dinama. Domaći je sastav tijekom ljeta doživio poneke izmjene u rosteru, a klupu Dubrovčana preuzeo je Goran Gunjević. Da su Dubrovčani motivirani pokazalo je i osvajanje pripremnog turnira, Kupa Libertas, gdje su u finalu svladali Zadar. No, ni zagrebačkoj ekipi motiva ne nedostaje: oni su, pak, osvojili Liburnia Kup i ostvarili plasman u europsku ENBL ligu, tako da će trener Damir Mulaomerović modre ove sezone voditi na dva fronta.

Utakmica je počela nervozno; no prvi su do vodstva došli košarkaši Dinama tricom Delonnieja Hunta. Odgovorio je Dubrovnikov Amerikanac Jamari Wheeler. Pod košem Dinama istaknuo se potom veteran Lukša Andrić, da bi koševima Ivana Gulina Dubrovnik došao do vodstva 11:8. Uzvratio je Filip Kraljević, no odmah potom sijevnula je i trica Petra Dubelja, a zatim i Gulinovo zakucavanje za vodstvo domaće momčadi 16:10. Dvama uzastopnim ubačajima modre je u igri držao Hunt. Kapetan Dubrovnika Ivan Vodopija ubacio je za 19:14, ali s druge strane tricom je odgovorio Lukas Avdalović, smanjivši prednost Dubrovčana na 19:17 na kraju prve četvrtine.

Drugu je četvrtinu košem započeo Marko Loncović na asistenciju Vodopije. Dinamo je novom tricom Avdalovića disao za vratom Dubrovčanima, no Loncović je polaganjem vratio domaću momčad na plus tri; 23:20. Tricu zatim pogađa Andrić, no Dinamo uzvraća vlastitom; pogodio je Emil Savić, potpuno približivši goste na tek koš zaostatka; 27:26, prisilivši time trenera Gunjevića da pozove minutu odmora na polovici druge četvrtine.

Dinamo se vratio u vodstvo preko linije za slobodna bacanja; precizni su bili Filip Paponja i Hunt. Dubrovnik se približio nakon ubačaja Gulina na asistenciju Matea Tomaševića. Trener Mulaomerović nije bio zadovoljan obrambenom reakcijom svoje ekipe i odmah potom pozvao je time-out. Modri su u sljedećem napadu odreagirali jako dobro; Kraljević je zabio i izborio dodatno bacanje, koje je ipak promašio.

Gulin je privremeno vratio Dubrovčane u vodstvo, no Fran Jacović opet okreće na stranu gostiju, na što je trener Dubrovnika ponovno pozvao minutu odmora. Jacović je pogodio i tricu za vodstvo Dinama 33:37. Dubrovčane je u igri držao Loncović, no nakon što je sijevnula još jedna trica modrih; ona Emila Savića, gosti su se odlijepili na plus pet; 35:40, ujedno i rezultat s kojim se otišlo na poluvrijeme.

U nastavak utakmice Dinamo je ušao razigraniji; vodstvo su povećali koševima Savića i Hrvoja Garafolića. Dubelj je uzvratio tricom; no Filip Kraljević potom pogađa na asistenciju Hunta i Dinamo ima plus šest; 42:48. Jamari Wheeler tricom opet približava Dubrovčane, da bi potom Gulin s linije za slobodna bacanja potpuno poravnao rezultat četiri minute prije kraja treće četvrtine; na semaforu je bilo 48:48. Uslijedila je igra koš za koš, Dinamovci su pogađali preko Kraljevića, no uporni Dubrovčani vratili su se košem Tomaševića; što je ovaj put nagnalo trenera Mulaomerovića da pozove minutu odmora.

I opet su nakon time-outa Zagrepčani reagirali odlično; Jacović pogađa tricu s istekom napada. Dubrovnik uzvraća košem Gulina, a nakon dodatnog pogođenog slobodnog bacanja domaća je ekipa u vodstvu. No, pokazalo se, tek privremeno, jer već u sljedećem napadu Dinamovci zabijaju; alley-oop zakucavanje djelo je Imrana Polutka, na asistenciju Paponje. Ipak, u posljednjih deset minuta utakmice ušlo se s prednošću domaćeg sastava; nakon koševa Dubelja i Vodopije Dubrovnik je došao na 61:57.

Čvrsta igra nastavila se i u posljednjoj četvrtini. Dinamo se približio košem Polutka, što je primoralo trenera Gunjevića da pozove još jednu minutu odmora. Uslijedili su novi poeni Wheelera s linije za slobodna bacanja, dok je Dinamo ostao bez Polutka nakon njegove pete osobne pogreške. No, zato je tu bio Delonnie Hunt; svojim novim košem i dodatnim bacanjem doveo je Zagrepčane na samo koš zaostatka; 63:62.

Dubrovnik je potom ostao bez Loncovića nakon njegove pete osobne pogreške. Dinamo je to znao iskoristiti; pod košem pogađa Mateo Vidović. Utakmica je pet minuta prije kraja bila u egalu; na semaforu je svijetlilo 64:64. Pogađali su zatim Hunt i Dubelj, a nakon trice Davida Pavina domaći imaju plus tri; 71:68. Delonnie Hunt i Mateo Vidović dovode Dinamo u vodstvo nakon slobodnih bacanja a Jacović ga dodatno i pojačava; pogađa za 71:74 nakon polaganja i dodatnog bacanja za seriju 6-0 Dinama. Na to je odmah reagirao Gunjević novim time-outom.

Nakon četvrte osobne Kraljevića s linije za slobodna bacanja Lukša Andrić donosi izjednačenje, a potom i minimalno vodstvo 75:74. U sljedećem napadu domaći gube loptu, a Kraljević to kažnjava s druge strane. S dva uzastopna ubačaja odvodi goste na plus tri; 75:78. Brza serija od 4-0 opet je prisilila trenera Gunjevića da pozove minutu odmora, 34 sekunde prije kraja utakmice.

U posljednjem napadu Dubrovnik ponovno gubi loptu, a trener Dinama Mulaomerović zove time-out za planiranje posljednje akcije svoje momčadi na ovoj utakmici. Wheeler radi brzi faul na Avdaloviću, koji pogađa oba bacanja. Wheeler ne uspijeva zabiti tricu te odmah potom zarađuje svoju petu i isključujuću osobnu pogrešku. Utakmicu je zaključio Hunt pogodivši jedno bacanje za 75:81. Gulin pogađa za 77:81, a Kraljević stavlja točku na i te zakucava za konačnih 77:83 i pobjedu Dinama.

 

(Foto: KK Cibona)

AKTUALNO KOŠARKA