Hrvatska nogometna reprezentacija u srijedu navečer u St. Gallenu odigrat će svoju prvu pripremnu utakmicu za Svjetsko prvenstvo, koje će u lipnju početi u Brazilu. Protivnik je jedna od boljih svjetskih ekipa, predvođena legendarnim trenerom Ottmarom Hitzfeldom, koja je Hrvatsku svladala u Splitu na početku mandata bivšeg izbornika Igora Štimca, a u svojim redovima ima nekolicinu izvrsnih igrača koji igraju za velike europske klubove.
Švicarska momčad izuzetno je multinacionalna, a u sadašnjem kadru našlo se mjesta i za dvojicu Hrvata, rođenih u Švicarskoj od hrvatskih doseljenika, koji su za razliku od Ivana Rakitića, odnosno Mladena Petrića još ranije, ipak odlučili nastupati za domovinu u kojoj su odrasli.
Rakitić je svoju karijeru počeo u Baselu, a s 19 godina kao veliki talent prešao je u redove njemačkog Schalkea. Na inzistiranje familije Raketa je na kraju izabrao hrvatsku izabranu vrstu, što nije bilo po volji Švicarskom nogometnom savezu, koji je želio da Rakitić vrati uloženo kroz igranje u seniorskoj reprezentaciji. Zbog odabira Hrvatske, tada 19-godišnji Rakitić i njegova obitelj imali su velike neugodnosti u Švicarskoj, čak je bilo i prijetećih pisama nezadovoljnika koji su ga optužili da je izdajica.
“Shvatiti ću ako mi publika bude zviždala na stadionu u St. Gallenu,” poručio je tamošnjoj javnosti kapetan Seville.
U St. Gallenu se očekuje i velik broj navijača Hrvatske, iseljenika i onih koji su na privremenom radu u toj alpskoj zemlji.
“Velik moj prijatelja i kolega i čitava moja obitelj bit će na stadionu,” dodao je 25-godišnji Rakitić, koji je najavio kako će se jednog dana sigurno vratiti u Basel gdje je i počeo svoju karijeru.
S druge strane, Mario Gavranović i Josip Drmić glavni su napadački aduti švicarskog izbornika Ottmara Hitzfelda. Drmić je član Nürnberga, a ove sezone ovaj 19-godišnji napadač već je zabio 11 pogodaka i upisao tri asistencije. Gavranović je nakon Schalkea i Mainza trenutno u Zürichu, a strijelac je 12 golova, a ima i šest asistencija. Gavranović je zabio dva pogotka u slavlju Švicaraca na Poljudu u kolovozu 2012. godine.
“Učinit ću sve da iskoristim priliku koja mi se pruža za Švicarsku, nadam se kako ću izboriti svoje mjesto u Brazilu,” poručio je Drmić u razgovoru za švicarsku nacionalnu televizijsku kuću SRF.
“Želimo pobjedu, ovo nam je prvi pravi test prije Svjetskog prvenstva i moramo se uvjeriti gdje se u ovom trenutku nalazimo,” dodao je Drmić, koji je za kraj posebno istaknuo:
“Naravno kako će za mene ova utakmica biti od posebne važnosti, izuzetno sam motiviran. Mene nitko nikada nije niti zvao da igram za Hrvatsku tako da i nisam imao nikakvih problema s odabirom za koju ću državu nastupati,” poručio je ovaj izuzetno talentirani napadač.
Utakmica Švicarske i Hrvatske na rasporedu je 5. ožujka u 20.30 sati na stadionu u St. Gallenu. (Foto: Drago Sopta/HNS)






