Hrvatski olimpijski odbor je na krovu zagrebačkog Muzeja suvremene umjetnosti svečano proslavio 25 godina od svog osnutka. Poseban gost bio je predsjednik MOO-a Thomas Bach.
“Pokušali smo doći do brojke osvojenih odličja koje ste Vi, vaši savezi osvojili u ovih 25 godina, došli smo do brojke 1000 i više nismo mogli niti brojati, jer bi nas to odvelo do brojke koju ne bismo niti mogli prikazati u jednoj večeri. Vjerujem da ćete uživati jer športaši ne samo da su najveći promotori naše zemlje u svijetu, oni su i oni koji šalju poruke dobrote, razumijevanja, upornosti i svega onoga što su ljudske vrline, a ne samo športske”, rekao je čelnik HOO-a Zlatko Mateša.
Na svečanosti su se pojavili brojni hrvatski olimpijci, poput Valenta i Martina Sinkovića, vaterpolista Josipa Pavića, Anđela Šetke i Luke Bukića, Filipa Udea, sestara Zaninović, Zorana Primorca, Martine Zubčić, Ivana Balića…
Prigodno je dodijeljena i Nagrada Dražen Petrović, najperspektivnijim mladim sportašima u spomen na jednog od najboljih naših sportaša svih vremena.
Ove godine su u to ugledno društvo ušli svjetska juniorska prvakinja u judu Brigita Matić i svjetski juniorski slalomski prvak skijaš Istok Rodeš kao najuspješniji sportaši mlađih dobnih kategorija, najuspješnija ženska ekipa je hrvatska kadetska judo reprezentacija, a kod muških rukometna reprezentacija do 18 godina. U konkurenciji parova, štafeta ili posada nagrađeni su boćari Ivan Čorić i Mateo Načinović, dok su najveće nade hrvatskog sporta karatistica Jelena Pehar i strijelac Luka Štrbenac.
‘Dražena’ su svojevremeno slavili i Janice Kostelić, Sandre Perković, Blanke Vlašić, Duje Draganje, Marija Ančića, Marina Čilića i posade Fantela/Marenić.
“Veliko mi je zadovoljstvo biti ovdje na posebnoj svečanosti hrvatskog sporta. Proslava 25 godina Hrvatskog olimpijskog odbora je emotivan događaj i za mene jer se sjećam svog prvog dolaska u Hrvatsku 1992. godine u vrlo teškim vremena za ovu zemlju. No, i već tada je Hrvatska bila važan član Međunarodnog olimpijskog odbora. Vaši sportaši su drugi, još veći razlog mog zadovoljstva, na njihove rezultate koje su postigli u Rio de Janeiru možete biti jako ponosni. Čestitam Hrvatskoj!”, izjavio je Bach i nastavio:
“Takvi uspjesi ne padaju s neba. Za njih je potreban veliki trud, ali i jak i dinamičan olimpijski odbor pod odličnim vodstvom moga prijatelja Zlatka. Danas sam imao priliku upoznati se i s tajnom vašeg uspjeha. Osim sportaša i trenera, on leži i u obiteljima, prijateljima, navijačima, a Vaša predsjednica mi je jutros rekla kako je Hrvatska možda mala zemlja, ali ima veliko srce i mislim kako je to tajna Vašeg uspjeha. Jer, za postati uspješan u sportu morate imati veliko srce, strast, ljubav prema svom sportu, predanost, upornost, a sve ste to i pokazali u Riju. Stoga je veliko hrvatsko srce postiglo veliki uspjeh. Prije dolaska u Zagreb neko sam vrijeme razmišljao što da poklonim HOO-u kao čestitku i priznanje za dosadašnje uspjehe, ali i za ohrabrenje za buduće uspjehe. I kao rezultat svega toga razmišljanja je Trofej predsjednika MOO-a. Njegov naziv je ‘Nebo je granica’ i zato Vam ga dodjeljujem s nadom kako je stvarno samo nebo granica za sve hrvatske sportaše”.
Na današnji dan prije 25 godina u zagrebačkom hotelu Esplanade, održana je osnivačka sjednica, a članovi osnivači bili su predstavnici 29 nacionalnih sportskih saveza olimpijskih sportova te pojedan predstavnik Hrvatskog zbora sportskih novinara, Sekcije za sportsku medicinu Hrvatskog liječničkog zbora i Fakulteta za fizičku kulturu Sveučilišta u Zagrebu. Privremeno priznanje MOO-a uslijedilo je 17.siječnja 1992., što je hrvatskim sportašima omogućilo sudjelovanje na Zimskim olimpijskim igrama u Albertvilleu i na Igrama u Barceloni 1992. godine.







