Helena Vuković i Miran Maričić dobili ‘Dražena Petrovića’, najveće nade hrvatskog sporta su Lea Vukoja i Paško Božić!

Dražen, Cibona

Hrvatski olimpijski odbor (HOO) i Odbor za Nagradu organizira u ponedjeljak, 11. rujna u 12 sati u Muzejsko-memorijalnom centru Dražen Petrović u Zagrebu, svečanu dodjelu Nagrade “Dražen Petrović” 2017. za izvanredne sportske rezultate mladih i darovitih hrvatskih sportaša a u znak proslave Hrvatskog olimpijskog dana, osnutka HOO-a (10. rujna 1991.)

Prema odluci Odbora za Nagradu pod vodstvom srebrnog olimpijca Damira Martina, ujedno i dopredsjednika HOO-a, najuspješnijima u pojedinačnoj konkurenciji proglašeni su Helena Vuković (judo) i Miran Maričić (streljaštvo). Judašica Helena Vuković je u kolovozu 2017. u Santiago de Chileu osvojila naslov svjetske kadetske prvakinje u kategoriji preko 70 kilograma, dok je strijelac Miran Maričić u lipnju u Suhlu u Njemačkoj osvojio zlato na Svjetskom juniorskom prvenstvu u disciplini zračna puška 10m.

Najuspješnija ženska ekipa je kuglačka reprezentacija U18 u sastavu Tea Dragičević, Matea Juričić, Tamara Sinković, Venesa Bogdanović i Ivana Neralić koje su svjetske prvakinje od svibnja 2017., a najuspješnija muška ekipa je vaterpolska reprezentacija U18 u sastavu Luka Podrug, Ivan Krolo, Karlo Kreković, Marko Valečić, Zvonimir Butić, Jacob Merčep, Duje Pejković, Franko Lazić, Lovro Paparić, Matias Biljaka, Petar Bratim, Branimir Herceg i Luka Bajić, koja je na Svjetskom prvenstvu u Podgorici osvojila zlato.

Nagrada Dražen Petrović za najbolji par, štafetu ili posadu ide ženskom juniorskom veslačkom četvercu u sastavu Ivana Jurković, Josipa Jurković, Bruna Milinović i Izabela Krakić koje su svjetske i europske juniorske prvakinje.

Najvećim nadama hrvatskog sporta proglašeni su karatistica Lea Vukoja, europska kadetska prvakinja u kategoriji do 54 kilograma i Paško Božić brončani s Europskog kadetskog taekwondo prvenstva do 65 kilograma.

Nominirani:
I. Najuspješnija sportašica mlađih dobnih kategorija:
1. Matea Juričić – kuglanje
Svjetsko prvenstvo PU18 – 1. mjesto/pojedinačno (Dettenheim/Njemačka/14.-19.5.2017.)
Svjetsko prvenstvoU18 – 1. mjesto/kombinacija (Dettenheim/Njemačka/14.-19.5.2017.)
Svjetski rekord u kombinaciji 1233 bodova

2.Matea Jelić – taekwondo
Europsko prvenstvo – 3. mjesto/kategorija -67 kg (Montreaux/Švicarska/23.12.2016.)

3.Helena Vuković – judo
Svjetsko kadetsko prvenstvo – 1. mjesto/kategorija +70 kg (Santiago de Chile/Čile/9.-12.8.2017.)

II. Najuspješniji sportaš mlađih dobnih kategorija:
1.Martin Dolenc – jedrenje – neolimpijska disciplina
Otvoreno Europsko prvenstvo – 1. mjesto/TT slalom (Hangloose/italija/16.7.2017.)
WRL na dan 31.12.2016. – 3. mjesto/Fleet racing

2.Borna Čujić – Sportsko penjanje
Svjetsko juniorsko prvenstvo – 1. mjesto/disciplina bulder (Ganangzhou/Kina/13.11.2016.)

3.Marino Bloudek – Atletika
Europsko juniorsko prvenstvo – 1. mjesto/800m (Grosseto/Italija/20.-23.7.2017.)

4.Miran Maričić – Streljaštvo
Svjetsko juniorsko prvenstvo – 1. mjesto/zračna puška 10m (Suhl/Njemača/22.-30.6.2017.)

III. Najuspješnija ženska ekipa mlađih dobnih kategorija:
1. Hrvatska U18 kuglačka reprezentacija u sastavu (5): Tea Dragičević (1999.), Matea Juričić (1999.), Tamara Sinković (2000.), Venesa Bogdanović (1998.), Ivana Neralić (2001.)
Svjetsko prvenstvo U18 – 1. mjesto/ekipno (Dettenheim/Njemačka/14.-19.5.2017.)

IV. Najuspješnija muška ekipa mlađih dobnih kategorija:
1. Hrvatska U18 vaterpolska reprezentacija u sastavu (13): Luka Podrug (1998.), Ivan Krolo (1998.), Karlo Kreković (1999.), Marko Valečić (1999.), Zvonimir Butić (1998.), Jacob Merčep (1998.), Duje Pejković (1998.), Franko Lazić (1998.), Lovro Paparić (1999.), Matias Biljaka (1999.), Petar Bratim (1998.), Branimir Herceg (2000.), Luka Bajić (2000.), – Joško Kreković, glavni trener
Svjetsko prvenstvo U18 – 1. mjesto (Podgorica/Crna Gora/3.9.2016.)

2.Hrvatska U19 rukometna reprezentacija u sastavu(16): Ivan Panjan (1998.), Vladimir Gošić (1998.), Leon Strbad (1998.), Tomislav Špruk (1998.), Filip Turčić (1998.), Darijo Raguž (1998.), Nikola Grahovac (1998.), Danijel Papić (1999.), Marko Račić (1998.), Halil Jaganjac (1998.), Daniel Vusić (1998.), Ivan Koncul (1998.), Tin Lučin (1999.), Vito Bahtijarević (1998.), Filip Vistorop (1998.), Ivan Martinović (1998.)
SPU19 – 4. mjesto (Tbilisi/Gruzija/8.-20.8.2017)

3. Hrvatska U16 košarkaška reprezentacija u sastavu (12): Antonio Petrović (2001.), Roko Gizdavčić (2001.), Karlo Lukačić (2001.), Sandro Rašić (2001.), Ivan Gulin (2001.), Ivan Perasović (2002.), Matej Rudan (2001.), Matej Bošnjak (2002.), Roko Škarica (2001.), Viktor Šarić (2001.), Boris Tišma (2002.), Mislav Majić (2001.)
Europsko prvenstvo U16 – 4. mjesto (Podgorica/Crna Gora/11.-19.8.2017)

4. Hrvatska U18 šahovska reprezentacija u sastavu (4): Leon Livaić (2000), Jadranko Plenča (1999.), Sven Tica (1999.), Teo Tomulić (2000.)
Europsko prvenstvo U18 – 3. mjesto (Rymanov Zdroj/Poljska/16.-23.8.2017)

V. Najuspješniji sportski par. štafeta ili posada mlađih dobnih kategorija
1.Matea Juričić (1999.) i Mihael Grivičić (1998.) – kuglanje
Svjetsko prvenstvo U18 – 1. mjesto/tandem mix (Dettenheim/Njemačka/14.-19.5.2017.)

2.Posada juniorskog ženskog veslačkog četverca u sastavu Ivana Jurković (1999.), Josipa Jurković (1999.), Bruna Milinović (1999.), Izabela Krakić (2000.)
Svjetsko juniorsko prvenstvo – 1. mjesto/četverac bez (Trakai/Litva/2.-6.8.2017.)
Europsko juniorsko prvenstvo – 1. mjesto/četverac bez (Krefeld/Njemačka/20.-21.5.2017.)

3.Posada juniorskog muškog veslačkog dvojca – Patrik Lončarić (2000.), Anton Lončarić (2000.)
SPjun – 1. mjesto/dvojac bez (Trakai/Litva/2.-6.8.2017.)

VI. Sportašica – najveća nada hrvatskog sporta
1.Hana Arapović (2004.) – stolni tenis
Europsko prvenstvo U12 – 1. mjesto/pojedinačno (Schiltigheim/Francuska/2016) – kontinuitet rezultata
Članica World Hopes Teama (4 najperspektivnije igračice do 12 godina po izboru stručnjaka ITTF-a)

2.Nika Klepac (2002.) – taekwondo
Europsko kadetsko prvenstvo – 1. mjesto/kategorija -55 kg (Bukurešt/Rumunjska/2016.)

3.Lea Vukoja (2001.) – karate
Europsko kadetsko prvenstvo – 1. mjesto/borbe ktg -54 kg (Sofija/Bugarska/2017.)
WKF Rang lista 1. mjesto u kategoriji -54 kg kadetkinje

4.Lara Cvjetko (2001.) – judo
Europsko kadetsko prvenstvo – 1. mjesto/kategorija -57 kg (Kaunas/Latvija/30.6.-1.7.2017.)

VII. Sportaš – najveća nada hrvatskog sporta
1.Marko Džin (2002.) – kickboxing
Svjetsko kadetsko prvenstvo – 1. mjesto/Point fights +69kg (Dublin/Irska/2.9.2016.)
Svjetsko kadetsko prvenstvo – 3. mjesto/Light contact +69 kg (Dublin/Irska/1.9.2016.)
WAKO WRL point fights stariji kadeti +69kg na dan 9.7.2017. 1. mjesto
WAKO WRL light contact stariji kadeti +69kg na dan 9.7.2017. 1. mjesto

2.Paško Božić (2002.) – taekowondo
Europsko kadetsko prvenstvo – 3. mjesto/kategorija -65 kg (Bukurešt/Rumunjska/2016.)

OSTALI SPORTOVI