Možnik: Ovo nije samo proslava gimnastike, ovo je slavlje velikih uspjeha hrvatskog sporta

Sokol

Velikom zajedničkom proslavom u hramu hrvatske gimnastike, kultnom Sokolskom domu, Hrvatski gimnastički savez obilježit će 120., a Zagrebačko tjelovježbeno društvo Hrvatski Sokol 150. rođendan!

Svečanost na kojoj će biti prisutni najviši državni i sportski dužnosnici, vrhunski svjetski gimnastičari, ali i predsjednik Svjetske gimnastičke federacije Morinari Watanabe, održat će se sutra (četvrtak), 12. prosinca s izravnim prijenosom na Sportskoj televiziji od 18 sati.
Službena proslava krenut će već od 17 sata kada će partner projekta, Hrvatski športski muzej, u Sokolskom domu otvoriti izložbu o povijesti Hrvatskog sokola.

„Hrvatski gimnastički savez jedno je od najstarijih nacionalnih sportskih saveza, a ZTD Hrvatski Sokol pak jedno od najstarijih sportskih društava u našoj zemlji, a simbolično, naš veliki događaj odvit će se u takozvanom Sokolskom domu ili kako mi volimo reći – hramu gimnastike, u centru Zagreba u kojem su nastale neke od najvećih svjetskih i europskih medalja, pa čak i olimpijska Tina Srbića“,najavio je Marijo Možnik, predsjednik Hrvatskog gimnastičkog saveza.

„O važnosti ovog događaja dovoljno govori činjenica da su pokroviteljstvo prihvatili predsjednik Republike Hrvatske, predsjednik Hrvatskog sabora, Vlada RH, Hrvatski olimpijski odbor, Gradska skupština Grada Zagreba, gradonačelnik Grada Zagreba i Sportski savez Grada Zagreba. Ove obljetnice nisu važne samo za hrvatsku gimnastiku, nego i za hrvatski sport općenito. Naša gimnastika u posljednjih 20 godina doživjela je procvat, prvo osvajanjem olimpijske medalje Filipa Udea 2008. godine, a iste godine i dvjema europskim medaljama Filipa Udea i Roberta Seligmana. Od tada pa sve do danas hrvatska gimnastika gotovo uvijek ima predstavnika u najvećim, olimpijskim, svjetskim i europskim finalima, a Tin Srbić 2021. donio nam je i drugu olimpijsku medalju. Vrhunac uspjeha dogodio se ove godine u Parizu kada smo imali dvojicu olimpijskih finalista, Aurela Benovića i Tina Srbić. Na žalost ostali smo bez medalje, ali svejedno, mi smo mala zemlja koja se bori sa svjetskim velesilama u ovom globalnom sportu. Sutra želimo na svečan način obilježiti sve ove uspjehei nagraditi one koji su tim uspjesima doprinijeli.“

Hrvatski gimnastički savez dodijelit će 17 „Priznanja za vrhunske sportske uspjehe i dugogodišnji uspješan doprinos hrvatskog gimnastici“ živućim olimpijcima, osvajačima svjetskih i europskih medalja te njihovim trenerima, a „Priznanje za dugogodišnji rad, doprinos razvoju gimnastike te stvaranje uspješnih generacija sportaša u Republici Hrvatskoj“ primit će četiri kluba hrvatskih olimpijaca. Uz to, HGS će dodijeliti i 5 „Priznanja za dugogodišnju potporu u promicanju i razvoju gimnastike u Republici Hrvatskoj“. ZTD Hrvatski Sokol dodijelit će 13 „Priznanja za značajan doprinos radu Društva“.

„Program će uz dodjele nagrada prikazati presjek sportske i ritmičke gimnastike i to uživo nastupima sportaša svih generacija, od najmlađih do veterana, od vremena Sokolskih sletova do današnje moderne gimnastike. Bit će to program u kojem će svi uživati“,otkrio je Marijo Možnik.

O Hrvatskom gimnastičkom savezu…

Hrvatski gimnastički savez osnovan je 1904. godine i drugi je najstariji sportski savez u Hrvatskoj te u 2024. godini obilježava velikih 120 godina postojanja. Osnovan je pod imenom Savez hrvatskih sokolskih društava, kroz povijest je mijenjao ime, a od 18. svibnja 1991. nosi naziv Hrvatski gimnastički savez. U četiri grane gimnastike, muškoj i ženskoj sportskoj, ritmičkoj i parkouru danas okuplja 83 članice, od čega 75 gimnastičkih klubova te 8 županijskih saveza koji zajedno broje preko 15.000 sportaša.

Prvi veliki rezultati došli su davne 1928. na Olimpijskim igrama u Amsterdamu kada je Dragutin Ciotti bio dio momčadske bronce. 1957. godine Ivan Čaklec bio je brončani na konju s hvataljkama na Europskom prvenstvu u Parizu, no najveća era hrvatske gimnastike kreće osamostaljenjem naše zemlje. Od tada do danas osvojene su dvije olimpijske medalje: Filip Ude srebro na konju s hvataljkama na Olimpijskim igrama u Pekingu 2008., te Tin Srbić srebro na preči na Igrama u Tokiju 2021. U svojoj riznici HGS ima i 5 medalja sa Svjetskih prvenstava: Tin Srbić bio je prvak svijeta na preči u Montrealu 2017., viceprvak u Stuttgartu 2019. i Antwerpenu 2023.; u Nanningu 2014. Filip Ude osvojio je srebro, a Marijo Možnik broncu.

Hrvatski gimnastičari osvojili su i 10 seniorskih medalja na Europskim prvenstvima, među kojima se ističu dva naslova prvaka Europe, ono Marija Možnika u Montpellieru 2015. i Tina Srbića u Antaliji 2023. Tri medalje donijeli smo s Europskih juniorskih prvenstava, 2 s Europskih olimpijskih festivala mladih, 7 s Mediteranskih igara, 3 s Univerzijade, a u 481 finalu Svjetskog kupa osvojeno je čak 187 medalja!
U svijetu gimnastike prepoznati smo i kao odlični organizatori sastanaka najviših tijela Svjetske i Europske federacije, sudačkih seminara, ali i natjecanja. Počelo je sa Svjetskim kupom u Zagrebu 1982., a od 2009. do danas Svjetski kup u Osijeku postao je jedan od najbolje organiziranih i najposjećenijih natjecanja u kalendaru Međunarodne gimnastičke federacije. Od 2025. imat će status kvalifikacijskog natjecanja za OI u Los Angelesu.

Uz impresivne rezultate svojih sportaša i stalno unapređenje gimnastičkih programa, Hrvatski gimnastički savez uspješno doprinosi podizanju ugleda Hrvatske na svjetskoj sportskoj sceni.

O Zagrebačkom tjelovježbenom društvu Hrvatski Sokol…

Zagrebačko tjelovježbeno društvo “Hrvatski Sokol” koje danas slavi 150. rođendan, osnovano je 1874. i jedno je od najstarijih aktivnih sportskih društva u Hrvatskoj. Osnivanje društva bilo je odraz tadašnjih društvenih potreba, a tjelovježba se provodila na hrvatskom jeziku. Povećanje članstva i interesa za tjelovježbom prerasta mogućnosti školskih “gombaona” te vodstvo i članovi “Hrvatskog sokola” vlastitim sredstvima 1883. grade Dom “Hrvatskog Sokola”, danas najstariju i najljepšu dvoranu za tjelovježbu u gradu Zagrebu, fenomen svjetskih razmjera. 1929. zbog zabrane hrvatskog imena dolazi do osnivanja “Sokola Kraljevine Jugoslavije” i raspuštanja Društva. 1947. dio nekadašnjih prednjaka Hrvatskog sokola i aktivnih vježbača uređuje devastiranu dvoranu i nastavlja djelovanje, prvo pod imenom “Gimnastičko društvo I. rajona”, kasnije i drugim imenima, da bi u slobodnoj Hrvatskoj 1993. vraćeno izvorno ime ZTD “Hrvatski Sokol”. U svojoj bogatoj povijesti ZTD je je iznjedrio 17 olimpijaca, a uz europsku broncu Ivana Čakleca osvojio je i dvije olimpijske te niz svjetskih i europskih medalja Marija Možnika i Tina Srbića. Članovi ZTD-a uvijek su bili stup reprezentacije te uzor mlađim generacijama kao i svim članovima ZTD-a kojih je danas više od 1.000.

OSTALI SPORTOVI
Tagged with: ,