Video: Subašić skrivio i obranio penal, Sammir zabio prvijenac za Getafe, Eduardo ponovno puni mreže po Brazilu, Pranjić poentirao ‘panenkom’, Badelj u momčadi kola u Bundesligi

Subašić, Foto AS Monaco

Subašić, Foto AS MonacoHrvatski nogometni reprezentativci širom Europe na najbolji su mogući način zaokružili su ovaj sjajan nogometni vikend. Vratar Monaca i nova ‘jedinica’ reprezentacije nakon oproštaja Pletikose, Danijel Subašić, aktivno je sudjelovala u gostujućoj pobjedi Monaca kod Nantesa. Ivan Rakitić je bio jedan od glavnih pokretača igre Barcelone u domaćoj pobjedi protiv Pašalićeva Elchea, dok je Sammir, kojeg je Niko Kovač pomalo neobjašnjivo izostavio s posljednjeg popisa, postigao svoj prvijenac u dresu Getafea u Primeri.

Monaco je do pobjede na gostovanju kod Nantesa stigao zahvaljujući još jednom pogotku Falcaa, povratnika nakon teške ozljede, u samoj završnici prvog dijela. U 22. minuti Subašić je prvo skrivio kazneni udarac i zaradio žuti karton, da bi nekoliko trenutaka kasnije zaustavio pokušaj Gakpe za vodstvo domaćih.

U prvom kolu Primere Barcelona je i s igračem manje uvjerljivo svladala Elche, a za jedan od pogodaka zaslužan je i Ivan Rakitić. Njegovu okomitu loptu prema suparničkom 16-ercu jedan igrač gostiju glavom je prebacio izravno u noge mladom El Haddadiju, koji je do kraja obavio posao. Preostala dva pogotka Katalonaca zabio je argentinski nogometni čarobnjak Messi. Mario Pašalić za goste je zamijenjen devet minuta prije kraja, a u 55. minuti zaradio je javnu opomenu.

Getafe je poražen kod Celte u Vigu 3:1, a jedini pogodak za goste djelo je Sammira za 2:1, u 62. minuti utakmice, kada je Getafe još uvijek imao šanse za povoljniji rezultat.

Još jedan ‘hrvatski’ Brazilac, ali koji se javno oprostio od reprezentativnog dresa, bio je strijelac za svoju momčad. Flamengo je stigao do četvrte uzastopne pobjede, a Eduardo je zabio drugi pogodak u slavlju na gostovanju kod Criciume. Drugom najboljem strijelcu hrvatske reprezentacije u povijesti ovo je treći pogodak od kada je stigao u redove ovog brazilskog velikana. Flamengo je s posljednje pozicije povukao u sigurnost sredine ljestvice te je sada na 22 boda iz 17 odigranih dvoboja.

Za remi Panathinaikosa na gostovanju kod Levadiakosa na otvaranju sezone u grčkom prvenstvu zaslužan je bio hrvatski reprezentativac Danijel Pranjić, koji je šest minuta prije kraja sjajno ‘panenkom’ zabio iz penala za konačnih 1:1. (Foto: AS MONACO)

Iako ga izbornik Kovač nije pozvao za idući kvalifikacijski dvoboj protiv Malte, Milan Badelj nastavio je s odličnim partijama u dresu HSV-a, a prema izboru Eurosporta našao se u idealnoj momčadi prvog kola njemačke Bundeslige. Hamburg je na gostovanju kod Kölna odigrao 0:0, ali Badelj je imao 91 posto uspješnih dodavanja, pucao je četiri puta prema suparničkim vratima, dok je presjekao najviše protivničkih dodavanja od svih igrača u prvom kolu, njih sedam.

Momčad 1. kola njemačke Bundeslige: Green (Wolfsburg), Spahić (Bayer L.), Bičakčić (Hoffenheim), Badstuber (Bayern), Bellarabi (Bayer L.), Badelj (HSV), Castro (Bayer L.), Robben (Bayern), Schieber (Hertha), Kiessling (Bayer L.), Seferović (Frankfurt).