Tjedan dana nakon ždrijeba rukometaša za EHF EURO 2026. godine, najbolje svjetske rukometašice dočekale su svoj ždrijeb za IHF Svjetsko prvenstvo ove godine koje zajednički organiziraju Njemačka i Nizozemska od 26. studenog do 14. prosinca 2025. godine. Hrvatska je dobila jako zahtjevnu skupinu u kojoj su tri europske i jedna azijska selekcija. Za prolazak u drugi krug hrvatske rukometašice borit će se protiv Danske, Rumunjske i Japana. Skupina A igrat će se u Rotterdamu, a tri najbolje reprezentacije proći će dalje.
Kao što je poznato, Hrvatska je nedavno dobila pozivnicu Svjetske rukometne federacije, zajedno s Kinom i tako se u ždrijebu našla u četvrtom potu/šeširu zajedno s reprezentacijama Irana, Urugvaja, Paragvaja, Egipta, Kube, Kazahstana i Kine. Kako je već ranije određeno da će sedam od osam reprezentacija iz prve jakosne skupine, odnosno prvog pota/šešira biti razvrstano u skupine A, B, C, E, F, G, H i F, odnosno gradove u kojima će igrati, preostalo osmo mjesto bilo je zapravo određeno za Crnu Goru koje je ždrijebana u skupinu D.
Hrvatska je nakon ždrijeba dobila Skupinu A zajedno s nositeljem Danskom. Ta skupina se igra u Rotterdamu. Nakon toga u našu skupinu razvrstane su ekipe Japana i Rumunjske. Tri najbolje ekipe iz svake od osam skupina idu dalje. S tim da se spajaju skupine A i B, C i D, E i F, te G i H. Iz tih skupina pak, dvije najbolje igraju četvrtfinale. Dobra vijest u svemu jest ako prođe dalje u drugi krug, Hrvatska ostaje u Rotterdamu i neće se seliti. I spaja se sa skupinom u kojoj su Mađarska, Švicarska, Senegal i Iran, a tu se onda otvara lijep prostor za dobro ostvarenje jer smo s tri od četiri te selekcije u posljednje vrijeme igrali mnogo puta. U tom gradu igrat će se i dva susreta četvrtfinala, dva polufinala, ali i finalni vikend, odnosno borba za medalje.
Ivica Obrvan, izbornik hrvatske seniorske ženske reprezentacije: “Po meni najteža skupina, ali budući da smo bili smješteni u četvrti pot/šešir, realno nismo mogli očekivati ništa jednostavnije. Bit će jako zanimljiva borba za prolazak skupine, jer osim Danske i Rumunjske koje dobro poznajemo, vrlo neugodan je i Japan koji je azijski prvak iz 2024. godine gdje je u finalu pobijedio jednu Koreju. I s mnogim drugim europskim selekcijama je bio dosta ravnopravan u zadnje vrijeme. Dobra stvar je ako prođemo dalje da ostajemo u Rotterdamu, ali i da se spajamo sa skupinom u kojoj su Mađarska, Švicarska, Senegal i Iran. Tri od četiri te ekipe jako dobro poznajemo. Ali idemo korak po korak, prvi krug bit će jako neizvjestan.“
SKUPINA A (Rotterdam): Danska, Rumunjska, Japan, Hrvatska
SKUPINA B (Hertogenbosch): Mađarska, Švicarska, Senegal, Iran
SKUPINA C (Stuttgart): Njemačka, Srbija, Island, Urugvaj
SKUPINA D (Trier): Crna Gora, Španjolska, Farski Otoci, Paragvaj
SKUPINA E (Rotterdam): Nizozemska, Austrija, Argentina, Egipat
SKUPINA F (Hertogenbosch): Francuska, Poljska, Tunis, Kina
SKUPINA G (Stuttgart): Švedska, Brazil, Češka, Kuba
SKUPINA H (Trier): Norveška, Angola, Koreja, Kazahstan
Branitelj naslova je Francuska. Srebro je prije dvije godine osvojila Norveška, a broncu Danska. Hrvatskoj će to biti deveti nastup na svjetskim prvenstvima. Najbolji rezultat nam je 6. mjesto 1997. godine. Do sada je odigrala 59 susreta. Ima 31 pobjedu, dva remija i 26 poraza.