Slavlje Hajduka i Lokomotive, Rijeka se oprostila od Europe!

Močinić, Foto nk-rijeka.hr

Nogometaši Hajduka su na Poljudu sa ukupnih 6:1 protiv ukrajinske Oleksandrije osigurali doigravanje za Europsku ligu.

‘Ponosan sam na ove momke. Zaslužili su ovu pobjedu i od srca im na tome čestitam’‘, izjavio je nakon susreta za kamere HRT-a trener Pušnik te dodao:

Nismo počeli dobro. Oni su poveli nakon naše glupe greške, no vidjeli ste, nismo se prepali, nije nas uhvatila panika. Momci su počeli igrati onako kako znaju. Stvarali smo šanse i zabijali smo. Publika je mogla uživati jer smo i igrali za nju. Kad god to budemo mogli nastojat ćemo igrati visoki presing i trudit ćemo se da igramo što ljepši i što atraktivniji nogomet”.

Gostujući nogometaši su poveli u 13. minuti, Starenskij je izbio sam pred vratara Kalinića i rutinirano pogodio mrežu. No, Hajduk je ubrzo izjednačio, u 21. minuti Kožulj je izveo korner, a na drugoj stativi Zoran Nižić glavom zabija za 1:1.

U nastavku susreta mladi Nikola Vlašić uposlio je Saida, koji je oboren u kaznenom prostoru a sudac je dosudio penal. Izvođač najstrože kazne bio je Tino Sven Sušić i Hajduk je u 52. minuti poveo 2:1. Prolazak Hajduka u posljednje pretkolo potvrdio je Sušić u 56. minuti prekrasnim pogotkom iz slobodnog udarca sa 20 metara.

“Zasluženo smo prošli, tu nema dvojbe. Nismo očekivali da ćemo baš ovako lagano proći. Ovih 6:1 izgleda zaista impresivno, no osim prvog poluvremena tamo, kad je stvarno bilo teško, sve ostalo je bilo na našoj strani. Sad se moramo najprije koncentrirati na Istru i Dinamo, a onda tek razmišljati o idućem protivniku u Europi”, kazao je najbolji strijelac susreta Sušić.

I nogometaši zagrebačke Lokomotive slavili su u  uzvratnoj utakmici 3. pretkola nogometne Europske lige u gostima kod ukrajinske Vorskle sa 3:2.

Igrači Tomislava Ivkovića poveli su već nakon 32 sekunde pogotkom Petra Bočkaja. U sudačkoj nadoknadi prvog poluvremena najbolja šansa za domaćine, Grezda je neopreznim startom u kaznenom prostoru srušio Perduta, a izraelski sudac Orel Grinfeld dosudio je penal. No, udarac Khlyobasa obranio je vratar Zagorac.

Na početku drugog poluvremena, u 49. minuti, Vorskla je uspjela izjednačiti ali samo četiri minute kasnije još jedan odličan kontranapad Lokomotive i pogodak Ivana Fiolića sa 20 metara za vodstvo Lokomotive 2:1.

U 64. minuti Dino Perić zabija za 3:1. Do kraja susreta Vorskla je uspjela tek ublažiti poraz pogotkom Česnjakova u 74. minuti.

Nogometaši Rijeke ispali su iz Europske lige u 3. pretkolu od Istanbul Basaksehira. Nakon što je susret u Istanbulu završio bez golova, uzvrat na Rujevici je okončan rezultatom 2-2 što je Turcima bilo dovoljno za prolaz. Oba gola za Rijeku je zabio Roman Bezjak (26, 50-11m), dok je dvostruki strijelac za turski sastav bio Edin Višća (42, 74).

Rijeka je povela u 26. minuti golom Romana Bezjaka. Tomasov je brzo izveo aut za Gavranovića koji je ubacio oštru loptu pred turska vrata, a slovenski napadač zabio za 1:0. Turska momčad je uzvratila u samoj završnici prvog dijela. Ugur Ucar je sjajno uposlio Edina Višću koji je pobjegao pažnji riječkih braniča i prebacio Prskala.

Riječani su stigli do novog vodstva u 50. minuti, a strijelac je ponovo bio Bezjak iz kaznenog udarca. Vešović je nakon duplog pasa s Gavranovićem srušen u kaznenom prostoru, a Bezjak sigurno realizirao najstrožu kaznu.  U 74. minuti Rijeka je primila novi pogodak. Višća je nakon Badtalove asistencije izbio sam pred Prskala, zaobišao ga i poentirao za 2:2. U posljednjih 15 minuta domaćin je jurnuo po treći pogodak, no nije uspio i Turci su izborili završnu rundu kvalifikacija za Europsku ligu.