Tin Srbić ostao bez sna o olimpijskom zlatu: Malo ću se isplakati i onda idemo dalje

7 Tin Srbić

Najbolji hrvatski gimnastičar Tin Srbić u neobičnom je finalu obilježenom padovima danas zauzeo osmo mjesto na preči na Olimpijskim igrama u Parizu. 27-godišnji Zagrepčanin je nakon pada prilikom izvođenja vježbe ostao bez izgleda za medalju u svom drugom olimpijskom finalu u karijeri.

Kao što je i najavio, Tin Srbić je bez kalkulacija krenuo u današnje finale Olimpijskih igara u Parizu iako je sa sedme startne pozicije i uslijed padova glavnih konkurenata imao otvoren put ka medalji. Srbić se odlučio za svoju najtežu vježbu početne ocjene 6.6 s elementom ubačenim elementom Stadler-Rybalko.Osvajač srebrne medalje iz Tokija 2021. već je gotovo na samom početku vježbe pao sa preče, a u nastavku vježbe napravio je još nekoliko pogrešaka – što je rezultiralo konačnom ocjenom 11.333 i osmim mjestom.

“Ovo dugo iščekivano i drugo finale olimpijskih igara u mojoj karijeri je bilo jako napeto. Osjećao sam se jako dobro već od jutra, sve je bilo u redu, zagrijavanje je prošlo odlično. Svaki element koji sam planirao sam zagrijao savršeno i imao sam dobar osjećaj. Nakon zagrijavanja smo dosta dugo čekali, tu smo se svi malo ohladili i preča u dvorani za natjecanje je malo mekša nego sve ostale preče na kojima smo trenirali protekla gotovo dva tjedna. To je imalo malu ulogu kod svih vježbača, ali ako se uspiješ prilagoditi, sve je u redu. Onda su počeli svi padati, krenuvši od Tanga koji je danas pao pet, šest puta, koliko nije u cijeloj godini, a porazbijao se i u dvorani za trening. Pa sve do Kineza Bohengakoji je pao saskok – kad je pustio saskok, već sam vidio da pada, što me iznenadilo jer je cijelu vježbu napravio super. I Cipranin Georgiou je pao saskok te mi u tom trenutku nije bilo jasno što se događa i zašto se to događa jer gimnastičari stvarno rijetko padaju saskoke s obzirom da bi to značilo da si nespreman za svoju vježbu i da nisi imao dovoljne snage. Ne znam što se događalo. Trener LucianKrce i ja imali smo plan da idemo s vježbom 6.6, najjaču koju znam. Moram priznati da sam razmišljao o tome da smanjim početnu ocjenu nakon svih tih događanja u finalu. No, onda sam si rekao da ovakvu priliku nemam često, svake četiri godine, ako uopće dođeš do Olimpijskih igara i finala. Onda sam odlučio da idem na sve ili ništa. Vježba je počela malo stisnuto, ali ništa ekstremno. Napravio sam prva četiri elementa i onda pad na petom elementu, Piattiraznožni Tkačev, koji valjda nikad u životu ni na treninzima nisam pao. I to danas na način da nisam bio ni blizu da ga uhvatim, jednostavno ga nisam osjetio u zraku. Kad sam pustio pritku, shvatio sam da sam malo dalje, ali mislio sam da sam dovoljno blizu da to uhvatim i da povežem dalje. Jednostavno se dogodio teži pad, pao sam na lakat i na glavu. Odmah sam u laktu osjetio da nešto nije štimalo, ali u tom trenutku se moraš dići i završiti vježbu koliko ide. Taj pad me samljeo, nisam imao više osjećaja za pritku i samo sam htio što prije završiti. Zato je došla i druga greška, bio sam jako blizu da taj element izvučem. Mogu se samo zahvaliti, publika je bila nevjerojatna i zahvaljujem što su me podržali. Nadam se da sam samo nekome danas pokazao da kada sve ide po krivu, kada ništa ne ide po planu, da se boriš do kraja da izdržiš. Sretan sam što sam nastupio u još jednom olimpijskom finalu, ali žao mi je da je tako završilo. Kad budem nasamo, malo ću se isplakati i onda idemo dalje.“

Zlato je osvojio Japanac Shinnosuke Oka (14.533), a srebro je dohvatio aktualni svjetski juniorski prvak Kolumbijac Angel Barajas s jednakom ocjenom. Oka je imao nižu početnu ocjenu koja je odlučujući kriterij u ovakvim situacijama. Broncu su s ocjenama 13.966 podijelili Tajvanac ChiaHungTang i Kinez ZhengBoheng – zanimljivo, unatoč padovima obojica natjecatelja uspjela su osigurati medalju.

OSTALI SPORTOVI
Tagged with: