Igokea slavila u Višnjiku, Cibona u infarktnoj završnici slomila Mega Vizuru; Spahija: “Nadam se da je ova utakmica ‘klik’ koji nam je trebao”

Lawrence, Zadar Foto ABA League

Lawrence, Zadar Foto ABA LeagueKošarkaši Zadra doživjeli su nesretan poraz u samoj završnici susret sedmog kola regionalne ABA lige. Do pobjede je u Višnjiku stigla Igokea, koja je polaganjem Gordića pet sekundi prije kraja stigla do pola koša prednosti, kako je poslije posljednjeg napada Zadrana i dalekometnog pokušaja Lawrencea ostalo i na kraju dvoboja.

Gosti su puno bolje otvorili susret, kontrolirali dvoboj te su u drugoj četvrtini imali i deset poena prednosti, no, na krilima raspoloženog Lawrencea, serijom ubačaja, na predah odlaze samo s -4 (37:41).

U nastavku pak bolja igra domaćih košarkaša, ubrzo su stigli do izjednačenja, ali se nisu zaustavili te su pametnom igrom, nošeni podrškom s tribina, stigli i do osjetnije prednosti. Sedam minuta prije kraja bilo je sjajnih 69:60 i činilo se kako će prelomiti utakmicu na svoju stranu. Međutim, prerano su počeli Zadrani razmišljati o kraju, a gosti su iskoristili njihovu bezidejnost u napadu.

Možda i ključna bila je trica Štembergera u posljednjoj minuti za +1 Igokee, a nakon što su domaći preko linije slobodnih bacanja osigurali minimalno vodstvo 12 sekundi prije kraja, već spomenuti Gordić prelagano je stigao do koša i zaključio ovaj dvoboj u korist gostiju. Zadar je u sedam kola tako ostao na samo dvije pobjede.

Lawrence je ubacio 26 poena, ali je promašio posljednji odlučujući šut, dok su još jedini dvoznamenkasti bili Dijan s 12 i Ramljak s 11 poena. Izostao je veći napadački učinak Šutala, koji je ostao samo na devet poena.

Zagrebačka Cibona je u infarktnoj završnici nakon produžetka slomila sjajnu mladu momčad Mega Vizure 98:96. Cibona je pobjedu odnijela doslovno u zadnjim sekundama susreta pogotkom Jerela Blassingamea.

‘Muke po Ciboni’ trajale su gotovo cijeli susret, gosti su vodili a Cibona pokušavala stizati prednost, da bi na samom kraju susreta mladi Šarić nesebičnim skokom u napadu sa zvukom sirene izborio produžetak, u kojem je na kraju presudila mladost i neiskustvo momčadi Mega Vizure a Cibona ostvarila toliko željenu pobjedu.

Mislim da smo sami sebe nagradili za upornost i požrtvovnost. Posebno bih naglasio da je vrlo teško igrati utakmicu kada dva centra naprave ukupno 10 penala za 20 minuta. To je potpuno poremetilo koncept. Ipak, formula s Jagodićem-Kuridžom na petici dala je rezultata“, kazao je Neven Spahija nakon susreta na konferenciji za novinare te istaknuo:

Prvi smo put pogodili 8 šuteva za tri poena i da smo samo iskontrolirali naš defanzivni skok mislim da bi bilo puno bolje bez obzira na praznu statistiku nekih igrača danas. Nadam se da je ova utakmica ‘klik’ koji nam je trebao.”

I Cibonin strateg je poput većine medija i publike bio oduševljen mladom supertalentiranom momčadi Mega Vizure predvođene iskusnim centrom Ratkom Vardom.

Ova ekipa je fenomen. Ovoliko talenta i neopterećenosti na jednom mjestu dugo nisam vidio, a posebno moram apostrofirati Vasilija Micića. Takav osjećaj za igru dugo nisam vidio“, poručio je Spahija.

U momčadi Cibone 22 poena postigli su Šarić i Rozić. Šarić je ubilježio i 10 skokova te 4 asistencije, a Rozić 7 skokova uz 3 asista. Janning je upisao 20 poena, a Blassingame 19 poena i 10 asistencija. Momčad Mega Vizure predvodio je Ratko Varda sa 33 postignuta poena, od toga 26 u prvom poluvremenu, uz 8 skokova. Nemanja Radović upisao je 20 koševa, a Nikola Jokić 12.

Spomenimo da će Cibona već u srijedu u 5. kolu Eurokupa na svom parketu ugostiti Foxtown Cantu, a onda u subotu, u 8. kolu ABA lige gostuje kod Krke. (Foto: ABA League)