Hrvatska nogometna reprezentacija u Zagrebu se priprema za uvodni kvalifikacijski dvoboj protiv Malte, a u novom ciklusu prvi će vratar reprezentacije biti Danijel Subašić.
“Favoriti smo protiv Malte, vjerujem da neću imati mnogo posla. Važno je pobijediti i krenuti pobjedom u kvalifikacije. Tu su nova lica, velik broj mladih igrača, ali dobro je to izgledalo protiv Cipra”, ističe vratar Danijel Subašić.
“Lijepo je biti prvi vratar reprezentacije nakon dugog čekanja. Treba malo vremena da se uigramo, imao sam i ja malo nonšalantnih poteza i krivih ispucavanja, ali sve je to škola za budućnost. Sve je dobro prošlo u prvoj utakmici i nadam se da ćemo biti uspješni”, dodao je čuvar mreže Monaca i Hrvatske.
Protiv Cipra u Puli Subašić se istaknuo i jednom dobrom obranom u samoj završnici utakmice, obranivši pokušaj protivničkog napadača iz blizine.
“Moj je posao da obranim kad treba, a najgore je kad nemaš posla cijelu utakmicu i onda moraš spasiti tu jednu šansu”, prokomentirao je.
Subašić je u kontaktu sa svojim prethodnikom na hrvatskom golu, a o svojoj poziciji kaže:
“Naravno da sam se čuo s Pletikosom, ali nismo pričali o utakmici. Izbornik Kovač mi je rekao da sam sada broj jedan, ali svi znamo da u Hrvatskoj ima dobrih vratara. No, vratara ne čine jedna ili dvije utakmice, nego kontinuitet dobrih igara. Kalinić je bio izvrstan i šteta je što Hajduk nije ostao u Europi. Isto tako je dobar i Vargić u Rijeci, a ima i drugih, Vuković, Livaković…”
“Spreman sam zamijeniti i vratara, igrat ću za Hrvatsku gdje god je potrebno”
Hrvatska je u četvrtak u Puli pobijedila Cipar 2:0, a za sastav nije kandidirao Ivan Rakitić. Zbog boli u kvadricepsu odlučeno je kako mu je pametnije omogućiti odmor, ali problem nije ozbiljne prirode. Za Maltu će biti spreman, a na reprezentativnim je treninzima okružen i novim igračima.
“Nekad dođe trenutak kada je smjena generacija nužna. Moramo biti sretni što imamo toliko mladih, poletnih igrača koji su se već dokazivali u brojnim utakmicama. Idemo dobrim putem, dobro radimo, i izbornik ima prave ideje. Moramo tako nastaviti”, smatra nogometaš Barcelone.
Njegov je klub za Ligu prvaka prijavio i mladog Alena Halilovića, koji je protiv Ciprana igrao od prve minute: “Nije to iznenađenje, odradio je pripreme s prvom momčadi. Jako ga vole i cijene u Barceloni i samo je pitanje vremena kada će se vratiti u prvu momčad”.
Dojmovi iz Barcelone, ponovio je, itekako su dobri: “Ja svaki dan idem s osmijehom na trening, uživam u svakom trenutku. Dobro je počelo, ali još je mnogo toga ispred mene. Čast je igrati s takvim igračima, a u Barceloni vlada nevjerojatna disciplina i želja za radom”.
U reprezentaciji igra na poziciji zadnjeg veznog, premda se u javnosti o tome vode brojne rasprave. Rakitić je kratak i jasan na tu temu: “O tome će odlučiti izbornik, ja sam spreman zamijeniti i vratara ako treba. Ja sam tu jer volim Hrvatsku, jer volim igrati za reprezentaciju, gdje god je potrebno”.
Protiv Malte se ide na pobjedu, a Rakitiću je želja igrati pred što bolje popunjenim tribinama maksimirskog stadiona.
“Prva je utakmica uvijek posebna, svi počinju s nulom i uvijek ima dosta promjena u momčadima. Na nama je da se nametnemo, da budemo dominantni. Poštujemo Maltu, ali uvjeren sam da smo kvalitetniji i želimo dokazati da smo spremni, da smo bolji iz utakmice u utakmicu. Uvijek je ljepše igrati pred punim tribinama, u bilo kojem sportu, i nadam se da će doći velik broj navijača. Pozivam ih sve, mi ćemo se boriti za hrvatski dres”, rekao je. (www.hns-cff.hr, Foto:Drago Sopta/HNS)






