Spektakularnom ceremonijom zatvaranja zaključene su XXII. Zimske olimpijske igre u ruskom Sočiju, koje su i formalno zatvorene predajom olimpijske zastave gradu domaćinu sljedećih Igara, južnokorejskom Pyeongchangu za četiri godine.
Tijekom proteklih 16 dana na Igrama u Sočiju natjecala su se 2873 sportaša iz 88 zemalja, a ukupno je podijeljeno 98 kompleta medalja. Odličja su osvajali sportaši iz 26 zemalja, među kojima je zahvaljujući srebru Ivice Kostelića u superkombinaciji i Hrvatska, a najuspješnija nacija bila je zemlja domaćin – Rusija – s 13 zlatnih, 11 srebrnih i 9 brončanih medalja.
Norvežanin Ole Einar Bjoerndalen s dvije je zlatne medalje u Sočiju postao najuspješniji sportaš u povijesti ZOI-ja s ukupno 13 medalja, od toga osam zlatnih, četiri srebrne i jednom brončanom, čime je pretekao sunarodnjaka Bjoerna Daehlieja, koji je do ovih Igara bio najuspješniji s osam zlata i četiri bronce.
Norvežanka Marit Bjoergen u Sočiju je stigla do tri zlata čime je postala najuspješnija sportašica u povijesti ZOI-ja. Sada ima šest zlata, srebro i tri bronce.
Na stadionu Fišt na svečanosti zatvaranja, tradicionalno, nakon zastava svih 88 zemalja sudionica, među kojima je hrvatsku zastavu nosila nordijka Vedrana Malec, sportaši svih zemalja zajedno su ušli na stadion.
Osvajač srebrnog odličja u superkombinaciji na Zimskim olimpijskim igrama u Sočiju Ivica Kostelić vratio se u Zagreb, a u zračnoj luci dočekalo ga je stotinjak navijača.
Među onima koji su stigli na Pleso bili su i predsjednik Hrvatskog olimpijskog odbora Zlatko Mateša i zamjenik ministra znanosti, obrazovanja i sporta Petar Skansi.
Kostelić je na ZOI-ju u Sočiju osvojio svoju četvrtu olimpijsku medalju, a sve četiri su srebrne. Tri puta je osvajao srebro u kombinaciji (Torino 2006., Vancouver 2010., Soči 2014.), a jednom u slalomu (Vancouver 2010).
“Ponosni smo na Ivicu, Janicu i njihova oca. Želimo da ono što se dogodilo od Salt Lake Cityja do danas, ostane trajna vrijednost,” rekao je u Mateša u pozdravnom govoru.
Kostelića su dočekali i njegovi Gračanci (Hrvatsko seljačko pjevačko društvo Podgorac), koji su ga dirnuli izvedbom starozagrebačkih popevki.
“Čovjek koji ima imalo srca ne može ostati bez emocija,” izjavio je Ivica suznih očiju po povratku iz Sočija, sa sasvim izgledno njegovih posljednjih Olimpijskih igara.
Profesor je bio krakat ali jasan: “Što se mene tiče, ovo je za mene najteže izborena medalja. Bio sam iznimno nervozan. Cijela sezona je ukazivala na to kako će medalja biti teško dostižna. Čitavu energiju sam uložio na tu utrku u superkombinaciji, jer sam tamo vidio svoju najveću priliku. Danima prije utrke nisam spavao, a nakon svega pao mi je veliki kamen sa srca. Nedostajat će mi Olimpijske igre, posebno jer sam se na svakim od njih borio za medalje.”
Otac Ante bio je ponosan na odrađeni posao: “Sve sportske borbe trebaju ići u smjeru “brže, više, jače” pa tako i postavljanje staze. Nisam radio stazu za Ivicu, nego za skijaški sport.”
Nakon druge slalomske voženje bilo je mnogo nezadovoljnika postavljenom stazom, a u smjeru Kostelićevih stigle su i salve uvreda: “Žao mi je zbog komentara koji su prešli granicu pristojnosti, jako su me povrijedili. U javnosti bi trebali paziti što pričamo. Nitko nas nije nazvao i ispričao nam se,” poručio je za kraj Kostelić. (www.hrt.hr, Foto: Sochi 2014 Winter Games)