[VIDEO] Hrvatska uz dosta problema izborila pobjedu protiv Nizozemske i osigurala drugo mjesto prije osmine finala

Bogdanović, Foto Marin Sušić HKS

Hrvatska košarkaška reprezentacija svladala je u četvrtom kolu Skupine C Europskog prvenstva u Zagrebu selekciju Nizozemske 78:72 (14:18, 25:17, 23:18,16:19) te je tako osigurala drugo mjesto u svojoj grupi prije nastavka natjecanja i osmine finala u francuskom Lilleu.

Do bodova je Hrvatska stigla i teže od očekivanog, Nizozemci su u polupraznoj Areni u završnici bili na samo tri poena zaostatka (72:69), ali je ključnu tricu zabio Šarić minutu i pol prije kraja, koja je slomila otpor upornog suparnika.

Ponovno je naša reprezentacija slabo otvorila utakmicu i dopustila protivniku šuterski trening. Dalekometni ubačaji Nizozemaca su većinom ulazili, malo su griješili u napadu, brzom tranzicijom postigli su puno laganih poena i početkom drugo četvrtine imali su pomalo nestvarnih deset poena viška (16:26), a pet minuta prije predaha imali su i +12.

Ipak do poluvremena Hrvatska se budi, dodaje gas i sjajnom serijom 17:1 dolazi do prednosti za nastavak utakmice. Simultanku je imao Bogdanović, a s istekom vremena ubacio je Ukić za 39:35.

U drugom dijelu se nastavila dobra igra Perasovićeve momčadi, u jednom trenutku Hrvatska je imala +12 (62:50), ali kao da su u tom trenutku naši reprezentativci pomislili kako je utakmica gotova. Nizozemska je polako smanjivala zaostatak, ali ipak nije uspjela izboriti neizvjesnu završnicu.

Simon je ponovno kroz cijelu utakmicu bio sjajan, zabio je 18 poena, a imao je osam asistencija i sedam skokova. Povukli su i Tomić, Bogdanović i Šarić s po 15 ubačenih poena. Hrvatskoj obrani najviše je problema radio Schaftenaar, koji je ubacio 19 koševa.

HRV - NIZ

Posljednju priliku da hrvatske košarkaše na ovom EuroBasketu vidite u zagrebačkoj Areni imat ćete u četvrtak u 18 sati protiv Gruzije. Susret je to koji nema rezultatski značaj, ali Perasović od svoje ekipe očekuje i četvrtu pobjedu i odlično raspoloženje prije ključnih utakmica i knock-out fazi osmine finala.

Poluprazna Arena

Prema službenom zapisniku u Areni je bilo 6200 gledatelja, što je sramotno premalo za utakmicu hrvatske reprezentacije an Europskom prvenstvu na domaćem terenu u Zagrebu. U prvoj utakmici skupine protiv Slovenije bilo je gotovo 12 tisuća navijača.

U preostalim susretima naše grupe Grčka je prvo mjesto osigurala s 83:72 pobjedom nad Slovenijom, dok je Makedonija izgubila od Gruzije 90:75.

U Areni je od 15 sati u četvrtak okršaj Slovenije i Makedonije, dok od 21 sat igraju Grčka i Nizozemska. (Foto: Marin Sušić/HKS)