[VIDEO] Marino Bloudek juniorski prvak Europe, Eva Mustafić srebrna!

Bloudek

U finalu utrke na 800 metara izvrsnim nastupom Marino Bloudek osvojio naslov juniorskog prvaka Europe! U utrci je tek nekih 250 m prepustio vodstvo drugima, a nakon toga preuzima prvu poziciju koje ne ispušta do kraja utrke. U zadnjim metrima sjajno je odbio napad drugoplasiranog Britanca Markhima Lonsdalea i prošao ciljem kao prvi u vremenu 1:48,70. Prolaz na prvih 400 m bio je 55,77 što znači da je drugi krug Marino istrčao za impresivnih 52,93 odnosno gotovo tri sekunde brže od prvog kruga. Spomenimo i to da je Marino prije dvije godine osvojio zlato na EYOF-u u Tbilisiju također na 800 m. Zanimljivo je da je to prvi nastup nekog hrvatskog osamstometraša u finalu europskog ili svjetskog prvenstva od osamostaljenja i odmah zlato. Drugi je bio već spomenuti Britanac Lonsdale sa 1:48,82, a treći Irac John Fitzsimons sa 1:49,15.

Deveti je to naslov juniorskog prvaka Europe za hrvatsku atletiku i 23. juniorska medalja ukupno na europskim prvenstvima od osamostaljenja.

Prvu medalju za hrvatsku juniorsku atletiku na Europskom juniorskom prvenstvu osvojila je Eva Mustafić u bacanju kladiva. Eva je s hicem od 63,09 m osvojila srebrnu medalju popravivši pri tom svoj osobni rekord za 1,81 m. Eva je povela hicem od 62,82 m, da bi tu prednost povečala svojim najboljim hicem 63,09 m u drugoj seriji. Međutim u trećoj seriji vodstvo je preuzela Čehinja Katerina Skypalova s hicem od 64,78 m koji joj je na kraju donio i zlatnu medalju. Eva je u toj seriji imala prijestup, zatim je bacila 58,96 m, pa prijestup i za kraj, u šestoj seriji, 61,67 m. Broncu je osvojila Irkinja Michaela Walsh sa 61,27 m.

Od ostalih rezultata valja izdvojiti nastup u finalu 400 m prepone Hrvoja Čukmana, koji je osvojio visoko peto mjesto s osobnim rekordom 50,92, što je ujedno i njegov najbolji plasman na velikim natjecanjima. Zlato je osvojio Francuz Wilfried Happio sa 49,93, srebro Talija Alessandro Sibilio sa 50,34, a broncu Španjolac David Jose Pineda sa 50,41.

Marija Tolj je u finalu bacanja diska osvojila izvrsno četvrto mjesto s hicem 52,97 m. Time je Marija ponovila svoj plasman s prošlogodišnjeg Europskog mlađejuniorskog prvenstva u Tbilisiju. Zlato je osvojila Moldavka Alexandra Emilianov sa 56,38 m, srebro Poljakinja Karlina Urban sa 53,88 m, a broncu Crnogorka Kristina Rakočević sa 53,56 m.