Izbornik hrvatske muške rukometne reprezentacije Slavko Goluža 13. lipnja u Kairu će voditi reprezentaciju svijeta u revijalnoj utakmici protiv reprezentacije Egipta. Utakmica će biti humanitarnog karaktera – prikupljat će se novac za bolesnu djecu iz Egipta.
“Velika je to čast za mene i za cijeli hrvatski rukomet da se po prvi puta neki od hrvatskih trenera ili izbornika nađe na tome mjestu da vodi selekciju svijeta. Susret će biti humanitarnog karaktera, za bolesnu djecu, a na spisku će se naći i nekoliko hrvatskih igrača, Duvnjak, Vori, Štrlek, Kopljar, Čupić. Sigurno kako će to biti jedno lijepo iskustvo, kako za mene, tako i za igrače,” poručio je izbornik reprezentacije Hrvatske i svijeta, Slavko Goluža.
Hrvatsku reprezentaciju u lipnju očekuje i odlazak u Južnu Koreju: “Odigrat ćemo tri utakmice s domaćinom. Imamo obvezu otići u najjačem sastavu, ali nastupit ćemo bez Duvnjaka, Alilovića i bez Čupića. Duvnjak ima privatnih obveza, Alilović ide na operaciju nakon Final Foura Lige prvaka s Veszpremom, dok Čupić u zadnje vrijeme vuče ozljedu koljena, odlučili smo ga poštedjeti, neka sanira koljeno do kraja.”
“Poslije toga igrači idu na odmor, a već u desetom mjesecu imamo prve utakmice kvalifikacija za Euro, protiv Nizozemske i Turske.”
Nakon što su prošle godine titulu najboljih u Europi osvojili Duvnjak, Lacković i Vori, dok su treće mjesto uzeli Čupić, Štrlek, Losert, Musa i Buntić, hrvatski rukomet ove sezone ima manje svojih predstavnika na završnom turniru Lige prvaka u Kölnu. Alilović i Sulić s Veszpremom, Bogunović s Flensburgom: “Drago mi je kako ćemo i mi imati naših igrača na Final Fouru.” Goluža je ponovno istaknuo kako hrvatski igrači po klubovima širom Europe imaju problema s minutažom, neki po njegovom mišljenju igraju previše, a neki premalo.
“Međutim, trebamo biti iskreni, nisam baš zadovoljan s minutažom koju imaju ostali igrači u klubovima. Igor Vori u posljednje vrijeme jako malo igra, skoro nimalo, kako je prije igrao svih 60 minuta. Jakov Gojun isto ima malo minutažu. Čupić ima problema s koljenom, Mirko isto tako brani po jedno poluvrijeme. Marko igra 40-ak minuta, dok Duvnjak igra jako puno i momak je iscrpljen. Blaženko Lacković igra samo u jednome pravcu, u obrani, a mi bi htjeli da je obratno, da igra napad.”
“Osobno bih volio da su oni u boljem tretmanu, ali nadamo se kako će se i to promijeniti,” zaključio je Goluža, koji je nedavno zaslužio veliko priznanje, Olimpijskom muzeju u švicarskoj Lausannei, na prigodnoj ceremoniji, poklonio je svoj ‘zlatni‘ dres (sportsku opremu) iz Atene 2004. godine.
Hrvatski selektor i bivši trener CO Zagreba analizirao je i završnicu sezone u domaćem prvenstvu: “Sigurno je kako će ove godine biti puno zanimljivije nego lani. Što je Varaždin i pokazao, kao ekipa koja pritajeno pretendira na to drugo mjesto. Iznenadili su Nexe u utakmici u Varaždinu. O Zagrebu ne treba puno trošiti riječi, mislim kako bi sve osim osvajanja Kupa i prvenstva bilo bi iznenađujuće. Svojim igrama i kadrom igrača su pokazali kako suparnici još uvijek nisu te kvalitete da bi mogli iznenaditi. Očekujem veliku borbu za drugu poziciju.”
Goluža je iz prve ruke pratio i završni turnir regionalne SEHA lige u Novom Sadu, gdje Zagreb nije uspio obraniti naslov najbolje ekipe: “Prije svega, organizacija je bila izvanredna. Sve pohvale ljudima koji su na bilo koji način pridonijeli i dali svoj doprinos. Veliki je bio spektakl i podigli su letvicu visoko za ubuduće. Nadam se da će iz godine u godine biti sve bolje i bolje. Mislim kako su se tamo našle četiri najbolje ekipe, prikazan je dobar rukomet i Vardar je uz malo sreće i širu klupu zasluženo osvojio prvo mjesto.”
Hrvatska će ove godine biti domaćin dva velika natjecanja za djevojke, Svjetskom prvenstvu za juniorke, ali i Europskom prvenstvu kojeg Lijepa naša organizira zajedno s Mađarskom: “Znam kako je to kad se tako mlad ide na jedno veliko natjecanje. Prije svega, djevojke moraju vjerovati u sebe, bez toga nema ništa. Nema danas nepobjedivih, neka se dobro pripreme, imaju podršku i sigurno kako svoju uz svoju kvalitetu, uz podršku s tribina, mogu na domaćem terenu doći do dobrog rezultata. To su mlađe dobne kategorije i tu je sve moguće.”